Spis treści:

Rodzaje lamp ogrodowych
Rozmieszczenie latarni ogrodowych
Rola oświetlenia w ogrodzie

Z tego tekstu dowiesz się, jakie są rodzaje lamp ogrodowych, a przy wyborze latarni do ogrodu, gdzie najlepiej je umieścić. Ponadto poznasz rolę oświetlenia w ogrodzie oraz, to jak światło sprawia, że wieczorem ogród staje magiczny.

Rodzaje lamp ogrodowych


Lampa ogrodowa akumulatorowa, czyli lampa ogrodowa z aluminium. Jej wielopunktowe oświetlenie zamyka się w koronie. Są one malowane według wzornika, ale mogą być dostosowane bezpośrednio pod upodobania klienta.

Lampa ogrodowa elektryczna to obecnie najmodniejsza lampa do ogrodu. Jest to duża część wyboru klientów. W tej kategorii znajdziemy kule ledowe, girlandy, lampy halogenowe, kule solarne, a także lampy z imitacji kamienia oraz kinkiety. Wszystkie w pełni dopasowane do wymagań w wielu wariantach kolorystycznych.

Lampy ogrodowe z czujnikiem ruchu, proste lampy, których głównym zadaniem jest oświetlenie chodnika lub ścieżki w ogrodzie. Warto w nie zainwestować, jeśli ma to być element, którego głównym zadaniem będzie dbanie o bezpieczeństwo.

Rozmieszczenie latarni ogrodowych


Zależnie od wyboru rodzaju latarni ogrodowej powinno przyjąć się jej położenie w ogrodzie. Jest jednak kilka strategicznych miejsc, w których warto pokusić o latarenki. Jeśli taras znajduje się na podwyższeniu, możemy latarnie ustawić blisko schodków, aby dawała światło blisko domu, a ponadto doświetlała tarasowe oświetlenie. Zadaniem dużych latarni jest oświetlanie większych powierzchni. Idealnie wpiszą się między gęsto posadzone rabatki, przy miejscach grillowych, czy takich poświęconych odpoczynkowi. Miejsce z meblami ogrodowymi, czy altana to miejsca, które powinny być dobrze doświetlone. Jeśli ogród przecinają ścieżki, warto na ich skrzyżowaniach pokusić się o latarenki, czyli mniejszej wielkości latarnie ogrodowe. Duże latarnie znajdą swoje zastosowanie także w rogach ogrodzenia ogrodu, aby nic, co dzieje się poza nim nie umknęło naszemu wzroku.

Rola oświetlenia w ogrodzie


Oświetlenie ogrodu to bardzo istotna kwestia, która niesie ze sobą szereg funkcji. Co najważniejsze umożliwia spędzanie czasu w ogrodzie po zmroku, dzięki czemu możemy w pełni korzystać z dobrodziejstw. Ponadto czyni ogród pełnym magii i tajemniczości, Mrok, który zlewa się ze światłem, tworzy fascynującą atmosferę. Oświetlenia można użyć także do wyeksponowania interesujących roślinności, czy elementów dekoracyjnych.
Powrót do listy